Aktywizacja turystyczna Beskidu Makowskiego

winietaTURYSTYKA 2021Tytuł Projektu:

AKTYWIZACJA TURYSTYCZNA W REGIONIE BESKIDU MAKOWSKIEGO

Dedykowana strona Projektu: https://turystykabeskidumakowskiego.wordpress.com

O Projekcie:

Projekt Fundacji „Maximum” w Krakowie pn.: AKTYWIZACJA TURYSTYCZNA W REGIONIE BESKIDU MAKOWSKIEGO polega na promowaniu atrakcji Beskidu Makowskiego i stolicy regionu Makowa Podhalańskiego, skanalizowaniu ruchu turystycznego „Szlakiem wolności” i „Szlakiem Jana Pawła II”, przeprowadzeniu warsztatów regionalnych, zwiedzaniu chat góralskich i lokalnych osobliwości z udziałem beneficjentów ostatecznych i pasjonatów turystyki regionalnej.
Celem projektu jest rozwój oferty turystycznej w zakresie turystyki miejskiej i kulturowej oraz religijnej i pielgrzymkowej, w tym szlaków dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz religijnego, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku, turystyki przyjaznej środowisku naturalnemu poprzez popularyzowanie ruchu jako czynnika warunkującego zachowanie witalności przez osoby w wieku 55+.
Maków Podhalański oraz region Beskidu Makowskiego stanowi alternatywę dla innych (pod)górskich destynacji. Choć samo miasteczko zatraciło rysy prężnego ośrodka wczasowego, to jednak ma walory krajoznawcze i klimatyczne.

W ramach projektu wydano folder, który służy pokazaniu głównych atrakcji turystycznych Makowa Podhalańskiego i okolic: Folder Beskid Makowski

Folder Maków 3D

Logo-Małopolska-V-RGBProjekt zrealizowano, dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego z programu: „Małopolska Gościnna”. Priorytet 1: Tworzenie, rozwój, aktywizacja i promocja produktów turystycznych i oferty turystycznej regionu

ZESPÓŁ PROJEKTU:
Kierownik Projektu: dr Dariusz Piotr Klimczak (PRINCE2)
Koordynacja i wsparcie: płk Andrzej Grabowski
Realizacja i warsztaty: mgr Jadwiga Zapała
Wolontariat: Vladimir Milanov, Justyna Tłok, Anna Lizak
Termin realizacji: 1 czerwiec — 31 grudzień 2021

Opracowanie graficzne i druk: Studio „Max”
Foto: Vladimir Milanov, archiwum Fundacji „Maximum”,
wikipedia (na licencji Creative Commons), Jadwiga Zapała

_SDC1768  Ładny herb Makowa
WARSZTATY AKTYWIZACJI TURYSTYCZNEJ

Uzupełnieniem działań projektowych jest:

  • warsztat dla Beneficjentów powiatu suskiego, myślenickiego i krakowskiego pt. “Piękno jest po to, by nas zachwycało” nt. atrakcji turystycznych regionu (prowadzenie: mgr Jadwiga Zapała, płk Andrzej Grabowski).
  • wydanie publikacji projektowej dokumentującej atrakcje turystyczne regionu,
  • fotorelacja,
  • folder promocyjny.

W przypadku obostrzeń antypandemicznych projekt zostanie dostosowany do norm bezpieczeństwa sanitarnego

HARMONOGRAM WYCIECZKI W RAMACH AKTYWIZACJI TURYSTYCZNEJ W REJONIE BESKIDU MAKOWSKIEGO W DNIU 24.08.2021 r.

11.00-15.00    I. SPOTKANIE WARSZTATOWE Z UCZESTNIKAMI KLUBU SENIORA ORAZ UCZESTNIKAMI UTW  W MAKOWSKIM DOMU KULTURY, WARSZTATY NA TEMAT „PIĘKNO JEST PO TO BY ZACHWYCAŁO”.

                          Moduł 1

 11.00-12.00     Cel warsztatu: Uwrażliwienie na piękno walorów  przyrody, pomników przyrody, poznanie twórców ludowych, oraz poznanie  poszczególnych obiektów wchodzących w rejestr Ekomuzeum Podbabiogórkiego w rejonie makowskim.

Sposób realizacji: Rozmowa, wykład, prezentacja na temat piękna przyrody, obiektów wchodzących w skład Ekomuzeum Podbabiogórza, aktywizacja uczestników do rozmowy, przedstawienie przez nich legend dotyczących  Makowa oaz Babiej Góry.

                          Moduł 2

 12.15-13.15   Cel warsztatu: Rozwijanie  pieszej turystyki  rejonu makowskiego, pieszych wycieczek z nordingwalking.

Sposób realizacji: Wykład, rozmowa, instruktaż posługiwania się kijkami gordingwalking, trening – zasady prawidłowej techniki marszu z kijami, poznanie techniki podstawowej.

                          Moduł 3

  1. 30-14.30 Cel warsztatu: Zaszczepienie idei zdrowego stylu życia poprzez regularne marsze z kijami, ukazanie pozytywnego wpływu  nordicwalking na poprawę stanu zdrowia.

Sposób realizacji: Rozmowa, wykład, prezentacja na temat profilaktyki aktywnego trybu życia, aktywności ruchowej, znaczenia ruchu dla organizmu  i sprawności fizycznej.

14.30-15.00     Poczęstunek (kawa, ciasto, grochówka).

15.00- 17.00  II. PRZEMARSZ Z KIJKAMI NORDINGWALKING  NA MAKOWSKAĄ GÓRĘ 11, W MAKOWIE PODHALAŃSKIM,  DO HAFCIARKI  ANNY KOZIANY.    

Wyjście spod Domu Kultury w Makowie Podhalańskim.

  1. Przejście obok Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej.
  2. Przemarsz z kijkami  drogą asfaltową serpentynami w górę. Skupienie uwagi na piękno przyrody, jak  również niewielkie  kapliczki na  Makowskiej Górze, stanowiące stacje drogo krzyżowej, znajdujące się w odstępach co 200 metrów.

1a. Spotkanie w miejscu zamieszkania z twórczynią ludową Anną Kozianą, zobaczenie dorobku artystycznego w dziedzinie sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego wykonanego techniką haftu białego, pełnego (haft richelieu), ozdabiane serwetki, obrusy, koszule, bieżniki, pościele. Rozmowa na temat jej działalności: Członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga. Prezentacja haftów na licznych wystawach w kraju i za granicą.

2a. Powrót tą samą trasą do ul. Kościuszki.

17.10-18.00  III.  ZWIEDZANIE  KAPLICY FILASOWEJ NA UL. 3 MAJA W MAKOWIE PODHALAŃSKIM

  1. Wyjście – ul. Kościuszki 5 do drogi krajowej 28.
  2. Przejście wzdłuż drogi krajowej, dotarcie do kapliczki (murowana kaplica w kształcie prezbiterium kościoła parafialnego wybudowana w 1845 roku przez J.K.). która znajduje się przy ulice 3 Maja.
  3. Wysłuchanie historii kapliczki, zobaczenie bogatego wnętrz m.in. ołtarza.
  4. Zakończenie trasy wycieczkowej na ul. 3 Maja, oraz pożegnanie z uczestnikami wycieczki.