Kolędy Symfonicznie Krakowskiej Młodej Filharmonii

AKTUAL_winieta Kolędy próbna

O PROJEKCIE:

Projekt Fundacji „Maximum” pn: „Wśród nocnej ciszy”. Wydanie polskich kolęd w Partnerstwie z Krakowską Młodą Filharmonią pod dyrekcją dra hab. Tomasza Chmiela przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego z Programu „Mecenat Małopolski 2024”.

16 świątecznych utworów w aranżacji symfoniczno-chóralnej nawiązuje do wielowiekowej tradycji kolędowania, a zarazem odpowiada na zapotrzebowanie młodych filharmoników na utrwalenie swojej twórczości w formie nagarnia i wydania płyty, przekazując najcenniejsze wartości muzyczne, duchowe i religijne.
okładka CD Kolędy tył

Posłuchajmy dwóch kolęd z 16 zarejestrowanych na płycie:

Bóg się rodzi

Cicha noc

 

ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY PROJEKTU:

KRAKOWSKA MŁODA FILHARMONIAOrkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie

 Krakowska Młoda Filharmonia z dyrygentemZespół realizuje autorski program edukacyjny opracowany przez dr hab. Tomasza Chmiela, zatwierdzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod auspicjami Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

W ramach współpracy z Filharmonią Krakowską w sezonie 2024/25 KMF wykonuje program Harmonia pokoleń, regularnie koncertując w siedzibie filharmonii z udziałem zaproszonych wybitnych solistów. Zespół posiada bogaty i różnorodny repertuar, występuje nie tylko w Krakowie, ale także w znaczących salach koncertowych Polski, m.in. w Teatrze Wielkim, Teatrze Muzycznym „Roma”, Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w Filharmonii Szczecińskiej, Pomorskiej i Częstochowskiej. Orkiestra koncertuje także poza granicami (Niemcy, Holandia, Francja, Austria, Chiny).

Krakowska Młoda Filharmonia prowadzi ożywioną współpracę z instytucjami krakowskimi, m.in. z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, z Fundacją Polsko-Chińską „Chopin”, krakowskimi domami kultury, a także z Akademią Filmu i Telewizji.Najbardziej znaczące wydarzenia w działalności artystycznej orkiestry stanowią: premierowe wykonanie Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka A. Moczulskiego (1992), zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkół Muzycznych II Stopnia, zorganizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej i Programu II Polskiego Radia (2013) oraz tournée koncertowe po Chinach (2018).

Orkiestra wielokrotnie występowała na Festiwalu „Szalone Dni Muzyki” w Warszawie, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, „Cracovia Sacra” w Krakowie.  Zespół często gości w Domu Kultury „Nowa Huta” w ramach cyklicznego Projektu „Nowa Huta, dlaczego nie”. Dorobek fonograficzny orkiestry to kilka płyt, m. in.: Polskie Pieśni Patriotyczne, Kolędy, Pieśni Maryjne oraz wydane przez Polskie Radio piosenki przedwojenne na płycie Nie zapomnisz mnie.

MIESZANY CHÓR MARIAŃSKI

Mieszany Chór MariańskiZespół działa przy parafii NMP z Lourdes prowadzanej przez Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo. Założony w latach 30. XX w., aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Krakowa. Śpiewa podczas liturgii, uroczystości religijnych, państwowych, kulturalnych, wspiera akcje charytatywne organizowane przez Kościół katolicki, stowarzyszenia kulturalne i Miasto Kraków. Zdobywał nagrody na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Koncertował w wielu krajach (m. in. na Węgrzech i Ukrainie, we Włoszech, Francji, w Hiszpanii, Norwegii, Belgii, USA).

Chór ze swojego repertuaru wykonuje utwory świeckie i kościelne a capella, jak również kompozycje wokalno-instrumentalne, autorstwa kompozytorów polskich i obcych wszystkich epok. Od wielu lat zespół współpracuje z Krakowską Młoda Filharmonią, realizując wspólnie m. in. cykliczne koncerty z okazji Święta Niepodległości.

Dyrygentami i kierownikami artystycznymi Chóru Mariańskiego byli: ks. Florian Pieczara (1950-1968), dr Jan Rybarski (1968-2018), Marcin Miotelka (2019-2023). Od 2023 r. zespół prowadzi Tomasz Ślusarczyk.

 

Tomasz ChmielTomasz CHMIEL – dyrygent, pianista, aranżer, producent muzyczny

Pochodzi z Rzeszowa. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza oraz w klasie fortepianu prof. Marka Koziaka. Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem. Związany z macierzystą uczelnią, od 2013 roku jako doktor habilitowany pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Dyrygentury.

Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, wyróżniony Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureat I nagrody w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Wielokrotny uczestnik seminariów Helmutha Rillinga Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie, a także kursów mistrzowskich w Salzburgu oraz Południowej Irlandii. Dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Szczecińskiej, NOSPR, stale współpracuje z Operą Krakowską. Przez lata związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie, Krakowską Orkiestrą Kameralną. Dyrygent Krakowskiej Młodej Filharmonii. Koncertował w Szwecji, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii oraz w Korei Płd.

Szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Opracował z rękopisu głosy orkiestrowe i wykonał zapomnianą I Symfonię Artura Malawskiego. Zinstrumentował na orkiestrę symfoniczną cykl pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, a także polskie piosenki przedwojenne, pieśni patriotyczne, kolędy, pieśni maryjne. Opracował wykonawczo Koncert Fortepianowy Teodora Leszetyckiego, większość opracowań nagrywając i wydając na płytach. Na potrzeby orkiestr kameralnych opracował również opery Don Pasquale, Napój miłosny Gaetano Donizettiego, Le Toréador Adolphe’a Adama, Krakowiacy i Górale Jana Stefaniego, Spiskowcy Franza Schuberta, operetkę Wesoła Wdówka Franza Lehára. Z wielką pasją aranżuje muzykę filmową.

Magda Niedbała-SolarzMagda NIEDBAŁA-SOLARZ – doktor sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne na kierunku wokalistyka

Mezzosopran, śpiewaczka specjalizująca się w wykonawstwie muzyki oratoryjnej, pieśniarskiej oraz sakralnej. Z wyróżnieniem ukończyła PSM II st. w Chorzowie w klasie śpiewu solowego mgr Haliny Skubis-Kalemby. W 2014 r. w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego prof. Agnieszki Monasterskiej.
Laureatka wielu polskich i zagranicznych konkursów wokalnych, m.in. we Vrablach, Warszawie, Katowicach, Ueckermünde i Krakowie. Nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Artystka koncertowała również we Włoszech, Francji, Niemczech, Czechach, Belgii, Holandii, Anglii, na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, współpracując z polskimi i zagranicznymi dyrygentami, m.in. Jayem Rifkinem, Paulem Esswoodem, Pasquale Veleno, Tomášem Braunerem, Vincentem Dumestrem, Skipem Sempé, Tomaszem Chmielem, Rafałem Delektą, Janem Rybarskim, Jiřim Petrdlikiem oraz innymi wybitnymi artystami. Śpiewaczka debiutowała w Operze Krakowskiej partią Marceliny z opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Solistka Zespołu „Risonanza”, współpracuje z Capellą Cracoviensis oraz Ensemble Hildebrandt. Artystka nagrała kilka płyt solowych z towarzyszeniem fortepianu, zespołów kameralnych oraz orkiestr (m.in. Accosphere wydaną przez wytwórnię DUX oraz Te Deum Marc-Antoine Charpentier & Jean-Baptiste Lully wydaną przez „Alpha Classic” z Collection Château de Versailles). Śpiewaczka w swoim repertuarze posiada pieśni solowe, partie oratoryjne oraz operowe, a ważną rolę w jej dorobku artystycznym stanowi muzyka współczesna oraz kilkadziesiąt światowych prawykonań dzieł kompozytorów polskich i zagranicznych na festiwalach europejskich.

Piotr Kwinta Piotr KWINTA – baryton liryczny

Śpiew operowy studiował u prof. Jacka Ozimkowskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Wcześniej kształcił się w klasie skrzypiec w ZPSM w Krakowie. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem, m.in. Ryszarda Karczykowskiego, Marka Rzepki, Evy Blahovej, Richarda Crossa, Piotra Kusiewicza, Mariusza Kwietnia, Deana Kaelina czy Michała Znanieckiego. Współpracował z Capellą Cracoviensis, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Krakowską, Polskim Radiem, Krakowskim Biurem Festiwalowym, Rafałem Delektą, Sebastianem Perłowskim, Tomaszem Chmielem, Erikiem Ochsnerem, Frankiem Strobelem, Laco Adamikiem, Pawłem Łukaszewskim, Hartmutem Rohde, Krystianem Ladą i wieloma innymi.

W swoim dorobku artystycznym wykonywał szeroko pojętą muzykę klasyczną (od średniowiecznych psalmów począwszy, poprzez oratoria, operę i pieśni, na utworach współczesnych skończywszy), oraz muzykę rozrywkową i filmową. Obecnie, oprócz występów artystycznych, zajmuje się nauką śpiewu, a swój warsztat pedagogiczny rozwija pod auspicjami Natural Voice Perfection Institute w Krakowie, w którym szlifuje takie techniki, jak: „Doctor Vox” (Dr İlter Denizoğlu) czy „Primal Sound” (Prof. Janice Chapman).

MŁODZI FILHARMONICY KRAKOWSCY. SKŁAD ORKIESTRY:

Flety

Aleksandra Godzwon
Adrianna Sroczyk

Obój

Angelina Kowalska

Klarnety

David de Bisschop
Magdalena Rudecka
Martyna Natkaniec
Waltornie
Antoni Chmiel
Wiktoria Porębska

Trąbka

Sebastian Szlezer

Puzon

Patryk Kozacki

Kotły

Szymon Panoś

Perkusja

Szymon Biela

Skrzypce I

Grzegorz Chmiel
Milena Piotrowicz
Matylda Szymonik
Aleksandra Pałka
Michalina Król
Aniela Mysza

Skrzypce II

Natalia Pytlik
Weronika Kużniar
Joanna Marecka

Altówki

Anna Wodka
Adrian Chrzanowski
Natalia Ciężadło

Wiolonczele

Aleksandra Kościelniak
Marek Zięba
Rita Steczkowska
Aniela Sąsiadek

Kontrabas

Filip Pytlik

 

CHÓRZYŚCI MIESZANEGO CHÓRU MARIAŃSKIEGO:

SOPRANY:                                                                                                 ALTY:

Anna Borowiec                                                                                         Dorota Kita-Kowalska
Agnieszka Brzeziak                                                                                   Anna Kękuś                                    
Liliana Golańska                                                                                       Anna Małysiak
JinMi Kim                                                                                                   Danuta Mikołajczyk
Anna Kupiec                                                                                              Beata Mroczkowska
Jadwiga Laska                                                                                           Ewa Tarnowska
Franciszka Lejmel                                                                                     Grażyna Wieczorek
Rachela Lejmel                                                                                         Barbara Zakrzewska
Beata Lipska                                                                                             Stanisława Zawisza
Marzena Paprocka
Małgorzata Pawłowska
Estera Ślusarczyk
Danuta Winiarz-Szaj
Alicja Żukrowska

BASY:                                                                                                            TENORY:

Marek Dajcz                                                                                           Mariusz Solarz
Dariusz Król                                                                                            Piotr Kwinta
Sławomir Kuchno
Krzysztof Woźniak
Michał Woźniak
Kazimierz Zakrzewski
Zbigniew Zdebski

KOMITET STERUJĄCY PROJEKTU:

dr n. hum. Dariusz Piotr KLIMCZAK (PM, PRINCE2®) – Kierownik Projektu
ks. prof. ISS Stanislao Don ZIMNIAK (SDB) – Istituto Storico Salesiano w Rzymie
płk Andrzej GRABOWSKI – Przewodniczący Rady Fundacji „Maximum”
mgr Robert BYLICA – Koordynator Regionalny
Mateusz GUNIA – Wolontariat

b3D okładka płyty KolędyPłyta Kolędy png

Płytę można nabyć podczas planowanych koncertów Krakowskiej Młodej Filharmonii.

____________________________________________________________________

realizacja nagrania, miks, mastering: 
B&B records logoB&B Records Manager. Grzegorz Klimczak
M: 500-066-634
www.studiobbrecords.com
https://www.facebook.com/studioBBrecords/

 

 

tłoczenie: Mediapixel 

mediapixel
ul.Kochanowskiego 23A lok. 2-3
31-127 Kraków
Czynne:pon-pt, godz.8:30-16:30

eco print_image005