Vladimir Stojnić, Czas się zakończył

   БAŁKAŃSKA SERIA LITERACKA  

Książkę wydano w ramach projektu Fundacji „Maximum” pt. „Bałkańska Seria Literacka” dofinansowanego z programu Unii Europejskiej, Kultura 2007-2013, EACEA Agency
The book was published with the support of the Culture 2007-2013 Programme
of The European Union by The EACEA Agency
Project Manager: Dr Dariusz Piotr Klimczak PRINCE2
Ambasador Projektu: Prof. Fabrizio Comi de Barandiaran, Agnieszka Żuchowska-Arent
Patroni Projektu: Noemie Fabregue, Corinne Mimran, Anna Hieropolitańska
AKTUAL_Logo_EACEA
 Stojnic_szablon_www  CZAS SIĘ ZAKOŃCZYŁ
 Autor: Vladimir STOJNIĆ
Tłumacz: Agnieszka Żuchowska-Arent et al.
 Rok i miejsce wydania: Kraków 2011
ISBN Wydawcy: Fundacja Instytut Wydawniczy „Maximum”
ISBN Serii  978-83-61714-48-4
ISBN  978-83-61714-56-9
 okładka: miękka/twarda; format B5
 seria: Bałkańska Seria Literacka – POEZJA
 cena: 15,00 PLN + koszty przesyłki
 zamówienie: wypełnij formularz


AKTUAL_Stojnic_na_www
o Autorze: VLADIMIR STOJNIĆ – ur. w 1980 r. w Belgradzie, ukończył wydział prawa na tamtejszym uniwersytecie. Poezję, krótkie opowiadania i krytyki literackie publikował w licznych czasopismach, gazetach codziennych, antologiach i zbiorach. Jego wiersze zostały przełożone na język polski (m. in. w: Wojna i MP3. Antologia młodszej poezji serbskiej, Kraków 2007), francuski i angielski. Laureat najbardziej prestiżowej nagrody w Serbii dla debiutujących poetów „Mladi Dis”, wynikiem czego była publikacja tomiku Vreme se završilo (Čačak, 2008). Jest również autorem zbioru Fotoalbum (Kraljevo 2010). Przekłada z języka angielskiego i redaguje blog literacki Jurodivi. Mieszka z Zemunie.

o książce:  „Totalny koniec zawsze jest ogłaszany albo entuzjastycznie obwieszczany, zajmując i zwracając uwagę teraźniejszości na przyszłość, w którą może się wedrzeć poprzez implikacyjną taktykę zastraszania, jak również poprzez taktykę subtelnego uwodzenia ideologicznego. „Z jakim zamiarem i w jakim celu? Żeby gdzieś zabrać, w tej samej chwili albo jeszcze szybciej?”  – zapytałby Derrida w swoim apokaliptycznym wykładzie” (Z recenzji Biljany Andonovskiej). Warstwa historyczna w tomie Czas się zakończył Stojnicia poddawana jest filtracji i multiplikacji, a zwłaszcza wersety, które próbują się same odbudować gdzieś pomiędzy miejscem urodzenia słów a śmiercią obiektów. Kluczową kwestią jest tutaj próba rozpoznania fenomenów czasowych. Większość wierszy zostało napisanych w sposób minimalistyczny, styl zaś zmienia się z narratywnego do wysoce fragmentarycznego i vice versa. Głos zdepersonalizowanego podmiotu poetyckiego czasami przybiera niezwykle ciemną tonację lub tylko nieznacznie wybija się z ciszy, czasami zaś stanowi rodzaj epokowej, bardziej metafizycznej przemowy. Wbrew apokaliptycznym i eschatologicznym nastrojom, jakie poeta wprowadza już na samym początku tomiku, poezja ta stanowi głęboką refleksję na temat życia, bo tylko życie nadaje każdej śmierci sens. W ten sposób na przekór tytułowi, Czas się zakończył to poezja rzeczy niedokończonych, a unosząca się ponad nią wizja nieuniknionej apokalipsy przybiera wymiar indywidualny, pełni funkcję motywującą i oczyszczającą: Katharsis.

ikonkaPDFPRZEDMOWA do Bałkańskiej Serii Literackiej

Slajder_BSL_na strone www222_kolor

Z RECENZJI:

 

 Biljana Andonovska

 

STojnic_okladka_przodek_www

mystic-ornament