Projekt DWIE ALICJE Z KRAINY POEZJI. Recital poetycko-muzyczny Alicji TANEW i Alicji ZEMANEK

“DWIE ALICJE Z KRAINY POEZJI”. Recital poetycko-muzyczny Alicji TANEW i Alicji ZEMANEK

Projekt Fundacji “MAXIMUM” polegający na organizacji, promocji i wystawieniu spektaklu poetycko-muzycznego „DWIE ALICJE w KRAINIE POEZJI” na motywach liryki krakowskich poetek Alicji TANEW i Alicji ZEMANEK. Całość imprezy poprowadzi wybitny znawca poezji (i poetek) Dariusz Piotr KLIMCZAK. Zadanie adresowane do mieszkańców Krakowa jako MIASTA LITERATURY połączone jest z promocją krakowskich literatów należących do Związku Literatów Polskich oraz muzyków i kompozytorów krakowskich. Realizacja niebiletowanego literacko-muzycznego wydarzenia kulturalnego nawiązuje do tradycji krakowskich kabaretów i imprez artystycznych.

Alicja TANEW: zakręcona na swoim punkcie poetka, śpiewaczka, tancerka, prawniczka
(Ps. tym razem udostępniona za darmo jej piwniczka)

Alicja ZEMANEK: botaniczka, profesorka, poetka, nie śpiewa i nie tańczy

dobre prowadzenie zapewnia Dariusz Piotr KLIMCZAK: krytyk, etyk, czarodziej, żonaty z Literaturą

CZAS i MIEJSCE: 26 października 2016 r.

SCENA “ATA”, ul. Czarnowiejska 93 w Krakowie

aktualny_plakat_recital-dwie-alicje_www_wysoki

Projekt realizowany ze środków własnych Fundacji “MAXIMUM” i Gminy Miejskiej Kraków

Alicja TANEW – poetka i kompozytorka. Debiutowała w Studenckim Kabarecie Piosenki „Sowizdrzał” w Krakowie i na łamach „Życia Literackiego”. Jej „Romans na pół rosyjski” zdobył pierwszą nagrodę w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki w 1972 roku.
W latach 80. XX w. w Radiu Kraków tworzyła scenariusze słuchowisk i bajek z własną muzyką. Jest autorką „Misterium Bożonarodzeniowego” (premiera w w Filharmonii Krakowskiej w 1997 roku). Jej piosenki śpiewano w „Piwnicy pod Baranami”, TVP („Spotkania z balladą”, „Całe nieba słów” – 1985,„Marzenia całkiem zwyczajne” – 1991 oraz „Czas uderza” – 1992). Wydała tomiki Zamienię kurtkę na miłość (1994), Zbieranie przecinków (2007), Krople z innego snu (2011), Szkice na wietrze (2014). Członkini Związku Literatów Polskich, Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Stowarzyszenia Twórczego STAL, Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych SteN, Stowarzyszenia Poetów Świata „Poetas Del Mundo”. W 2011 roku zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim X Konkursie Poetyckim im. Emila Zegadłowicza. Finalistka Międzynarodowego Festiwalu Bardów w Warszawie, Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej „OPPA” 2000, 2005, 2013, 2015. Uhonorowana medalem „Honoris Gratia” Prezydenta Miasta Krakowa.

Alicja ZEMANEK – krakowska poetka, autorka tomików: Dzień w którym zniknęłam (1990), Wakacje w Krakowie (1991), Podobni do zagajnika olch (1993), Modlitwa do tęczy (1996), Ścieżki Ogrodu Botanicznego (2000), Medytacje o zmierzchu (2001), Nikt nie zbiera rajskich jabłuszek (2015) oraz wyborów wierszy: Krajobraz z myślącą trawą (2009) i Ogród szczęśliwy (2009), . Z zawodu jest biologiem, historykiem nauk przyrodniczych, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, opublikowała wiele prac naukowych i popularnonaukowych dotyczących historii nauki, zwłaszcza botaniki, a także relacji przyroda – nauka – kultura, książek: Historia Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie (1983), Egzotyczny ogród na Wesołej (1986), Józef Rostafiński – botanik i humanista (2000, red.), Sto lat Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego 1913-2013 (2013). Członki Związku Literatów Polskich. Nazwana „Dzieckiem Kwiatem poezji polskiej”.

program-dwie-alicje_okladkajpgZobacz program: Dariusz Piotr Klimczak: Program Dwie Alicje z Krainy Poezji

Relacja filmowa: RELACJA FILMOWA Z RECITALU “Dwie Alicje z Krainy Poezji”

ZESPÓŁ PROJEKTU

Alicja TANEW
Alicja ZEMANEK
reżyseria: Dariusz Piotr KLIMCZAK
Kierownik Projektu: Dariusz Piotr KLIMCZAK
Zdjęcia i montaż: Tadeusz ORATOWSKI
Kierownik dźwięku: Piotr MADEJ
Wolontariat: Mateusz GUNIA et consortes