RODZINNA KRONIKA WIGILIJNA

winieta KRONIKA WIGILIJNAokładka Kronika Wigilijna + tablet 3DO Projekcie “Rodzinna Kronika Wigilijna”:

Wigilia2

W „Europie ojczyzn” polska Wigilia zajmuje miejsce poczesne, jako wyraz umiłowania wartości humanistycznych i ogólnoludzkich. Jest przesłaniem pokoju, radości, gościnności, pojednania, przede wszystkim zaś chrześcijańskiej miłości. Od Polaków mogą się uczyć inne narody owego łamania się opłatkiem w tę wigilijną noc, aby „przełamała”się każda noc w życiu człowieka. W tym uniwersalnym symbolu objawia się „chleb, który zstąpił z Nieba”, a zarazem coś więcej niż tradycja: po prostu zwyczajny, ludzki gest i ciągła potrzeba – niekiedy tak trudnego – pojednania/przebaczenia/przełamania.

Oddajemy zatem Państwu Rodzinną Kronikę Wigilijną z życzeniem, aby dotarła ona do każdej polskiej rodziny w kraju i za granicą, aby stała się wizytówką tego, co w nas najświętsze i najpiękniejsze.

W tym jednoczącym nas wszystkich geście przekazujemy najważniejsze skarby modlitwy, pamiątek, zwyczajów, obrzędów, kolęd, Gwiazdora, Gwiazdki, uroków (i smaków) wigilijnego stołu, życzeń, prezentów i tego, co trudno wyrazić, a co na zawsze pozostaje tajemnicą w sercu każdego, któremu droga jest ta „Święta Noc, co zajaśniała”.

Rodzinna Kronika Wigilijna składa się z kilku części. W części „Modlitewnej” znajdą Państwo szczegóły chrześcijańskiego obrzędu Wieczerzy Wigilijnej (wraz z tekstami specjalnych modlitw), czytaniem ewangelicznym przeznaczonym na Wigilię (w dwóch tłumaczeniach: Biblii Tysiąclecia i Biblii ks.Wujka). W kolejnych częściach opisujemy wzorcowy przebieg polskiej Wigilii, tradycje, zwyczaje i obrzędy świąteczne (wizyta Gwiazdora, szopka, jasełka, kolędowanie, historia opłatka i choinki itd.). Omawiając wigilijne zwyczaje i obrzędy staropolskie splatamy dwa kręgi kulturowe: dworski i chłopski, na których wyrosła tradycja polskiej Wigilii. Zamieszczamy także papieskie teksty pasterskie Jana Pawła II i Benedykta XVI przeznaczone na Święta Bożego Narodzenia. W części poetyckiej publikujemy wiersze związane ze świętami, następnie tradycyjne polskie kolędy oraz wigilijne przepisy kulinarne. Wreszcie w ostatniej części pozostawiamy kilka kart na zapisy kronikarskie. Mogą się tam pomieścić wpisy gości wigilijnych, życzenia, opisy prezentów, wspomnienia dziadków. Niech ta Noc na długo i na zawsze utrwali się zatem w pamięci i stanie się dla wnuków i prawnuków świadectwem chwili, która oby trwała wiecznie, bo jest taka piękna!

Dariusz Piotr Klimczak

ks. prof. ISS dr Stanisław Zimniak SDB

ikonkaPDFPobierz PDF  Rodzinna Kronika Wigilijna ok

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu „Mecenat Małopolski”

logo Małopolska

wigilia_oplatek

Boze_Narodzenie2021

Promocja Rodzinnej Kroniki Wigilijnej miała miejsce w Sanktuarium św. Rodziny w Krakowie oraz wielu parafiach, ośrodkach kultury i szkołach na przestrzeni lat 2009-2020.