Teraz – tu. Miniatury poetyckie |
|
Autor: STANISŁAW SOŚNIEŃCZYK |
|
Rok i miejsce wydania: Kraków – Rzym 2006 | |
ISBN Wydawcy: Casa Generalizia Salesiana, Instytut Wydawniczy “Maximum” 978-83-918287-1-9 | |
okładka: miękka/twarda; format A5 | |
seria: poezja | |
cena: 15,00 PLN + koszty przesyłki | |
zamówienie: wypełnij formularz |
o Autorze: STANISŁAW SOŚNIEŃCZYK (właśc. ks. STANISŁAW ZIMNIAK) – ur. w 1956 roku w Sośniach Ostrowskich. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Studiował ponadto na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim „Gregorianum” w Rzymie, na którym obronił doktorat na Wydziale Historii Kościoła. Profesor Istituto Storico Salesiano (ISS) w Rzymie, sekretarz i skarbnik Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyków Salezjańskich (Associazione Cultori di Storia Salesiana − ACSSA), członek Stowarzyszenia Współpracy Zakonnych Instytutów Historycznych (Associazione Coordinamento Storici Religiosi − CSR), Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego. Współredaktor „Ricerche Storiche Salesiane” oraz „Collana–Studi–ACSSA”. Współpracuje ponadto z czasopismami naukowymi (m.in. „Rivista di Ascetica e Mistica”, „Seminare”, Salesianum”, „Głos Towarzystwa Chrystusowego”, „Rivista di scienze dell’educazione”) oraz popularnonaukowymi (m.in. „Il Bollettino Salesiano”, „Salesianische Nachrichten“, „Rycerz Niepokalanej dla Polonii”, „Don Bosco. Magazyn Salezjański”). Organizator sympozjów i kongresów międzynarodowych na temat historii zgromadzeń zakonnych założonych przez św. Jana Bosco, a także poświęconych Sł. Bożemu ks. Augustowi kard. Hlondowi.
W 1983 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Albina Małysiaka. Autor książek:
• Salesiani nella Mitteleuropa. Preistoria e storia della provincia Austro-Ungarica della Società di S. Francesco di Sales, Istituto Storico Salesiano – Studi, 10, Libreria Ateneo Salesiana (LAS), Roma 1997.
• „Dusza wybrana”. Salezjański rodowód kardynała Augusta Hlonda – Prymasa Polski, Wyd. Salezjańskie (WS), LAS, Warszawa – Rzym 2003.
• „Am Anfang steht Wien”. Die erste Phase der Verbreitung der Salesianer Don Boscos in Österreich, Don Bosco Reihe – Schriften aus dem Don Bosco Haus Wien. Heft 12, Wien 2002.
• Österreich begegnet Don Bosco „Dem Vater, Lehrer und Freund der Jugend”, LAS, Roma 2003.
• Zwycięstwo Maryi. Proroctwo kardynała Augusta Hlonda w posłudze apostolskiej Prymasa Tysiąclecia Stefana kardynała Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II Wielkiego, WS, Warszawa 2007
• Miłość-Słowo-Czyn. Sługa Boży ks. August kard. Hlond w perspektywie teologicznej i salezjańskiej, WS, Warszawa 2009.
Twórczość literacka:
• Teraz – tu. Miniatury poetyckie, Casa Generalizia Salesiana, Instytut Wyd. „Maximum”, Kraków – Rzym 2006.
• Wszechmożność Boga – Możność człowieka. Rozważania i medytacje, Casa Generalizia Salesiana, Instytut Wyd. „Maximum”, Kraków – Rzym 2008, [Seria Teologiczno-Filozoficzna: Przestrzenie Sacrum pod red. ks. prof. J. Walkusza].
• Człowiek – pytanie codzienne. Miniatury poetyckie, Instytut Wyd. „Maximum”, Kraków – Rzym 2010.
• wiersze w: Literatura-człowiek-wartość, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Instytut Wyd. „Maximum”, Kraków 2007.
O jego twórczości pisali, m.in.: Monika Milewska, Andrzej Słomianowski, Dariusz Piotr Klimczak, Bogusław Żurakowski.
o książce:
„gaśnie serce zamiera życie
zanika miłość wymiera człowiek
biada biada biada”
– woła przejmująco w wierszu Apokalipsa Stanisław Sośnieńczyk. Bez miłości nie ma człowieka. Bez miłości nie ma świata. „Miłość Chrystusa wyparła wszelką nicość by człowiek mógł posiąść istnienie” – czytamy w miniaturze Creatio ex nihilo.
Miłość w miniaturach Sośnieńczyka jest nie tylko nieodzowną, konstytutywną cechą człowieczeństwa, ale i spoiwem całego jego poetyckiego oraz realnego świata. Bo skoro „idealista jest realistą”, idealny świat tej poezji jest tożsamy ze światem, w którym przyszło nam żyć. A jeśli jeszcze nie jest, to na pewno być powinien – takie zadanie stawia przed nami poeta.
W tym świecie zło jest po Augustyńsku brakiem dobra: „brak miłości umożliwia zło” (Rzeczywistość), a każdy rodzaj zła „to zaćmienie przysłaniające obecną w nas i poza nami słoneczność Boga” (Solaris). Zło, będące przeciwieństwem miłości, „pozbawia w człowieku człowieka” (Natura zła), innymi słowy – anihiluje całe nasze człowieczeństwo. Jako antyteza miłości, zło jest więc zarazem antytezą istnienia oraz prowadzi pochyłą drogą ku zagładzie, która – jak pisze Sośnieńczyk – „może pochodzić jedynie od człowieka przeciwnego miłości” (Zagłada). Najlepiej tę współzależność między dobrem a istnieniem tłumaczy sam poeta w miniaturze zatytułowanej Natura istnienia:
“im mniej w nas grzechu
tym więcej rzeczywistego istnienia
istniejemy jako ludzie
tylko wtedy
gdy zaczynamy
potęgować dobro”.
Istnienie i miłość w wierszach Sośnieńczyka splatają się w nierozerwalną jedność, której na imię Bóg. Bóg na tyle jednaki z Miłością, że poeta odważy się orzec: „ateistą jest ten kto nie kocha” (Natura nienaturalności). Pierwotnym i prawdziwym źródłem człowieczeństwa jest więc wszechmożność Boga. W niej stwarza się nasza ziemska, ludzka możność, w niej tkwi „cała wielkość człowieka”, ona wreszcie łączy nas wszystkich w Jedno (Unitas). Bez tej Bożej perspektywy człowiek jest tylko plastikową lalką z urwaną głową albo pluszowym misiem z naderwanym uchem. Taka jest bowiem cena zadanej nam wolności, z której zbyt dowolnie korzystamy. Czyż nie lepiej więc zanurzyć się w Chrystusową miłość? – podpowiada autor Teraz–tu.
„Pochłonięty Chrystusem możesz o Nim sobie samemu i bliźniemu mówić pochłaniając siebie bliźniego i Miłość” (Cóż nas może…). Ale Boga szukać należy nie tylko w mistycznych uniesieniach. „Najbliższy Bogu nad człowiekiem człowiek pochylony” – pisze pięknie poeta w miniaturze Myśląc o bracie Albercie. Przyjaźń zaś międzyludzką nazywa „pomostem pomiędzy człowiekiem a Bogiem w człowieku” (Natura przyjaźni). Nie ma miłości bez Boga. Ale nie ma też miłości Boga bez miłości bliźniego. Wznosząc oczy ku Niebu, nie możemy ich odwracać od drugiego człowieka. Bo może właśnie w nim nam się objawia Bóg. Miniatury poetyckie Sośnieńczyka niosą nam Dobrą Nowinę. Zło, choć nie do końca wyplenione z poezji i świata, nie współtworzy istnienia. Jedynie Dobro i Miłość są prawdziwie realne. Ile przemyśleń i wewnętrznych zmagań musiała kosztować Autora taka postawa w naszym świecie rozchwianych wartości, w którym czasem tylko zło wydaje się dotkliwie realne? Tego nie dowiemy się z jego wierszy. Albowiem, jak pisze poeta w miniaturze Natura pisania: „cokolwiek się pisze to już po walce”.
Monika Milewska, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Gdańsku
PROMOCJA: Casa Generalizia Salesiana, Via della Pisana 1111 Roma (Rzym), 4 sierpnia 2006, godz. 19.00
Centrum Kultury w Sośniach Ostrowskich, 27 sierpnia 2006 r., godz. 18.00