Vujica Rešin Tucić, Struganie marzeń

Slajder_BSL_na strone www222_kolor

БAŁKAŃSKA SERIA LITERACKA  

Książkę wydano w ramach projektu Fundacji “Maximum” pt. „Bałkańska Seria Literacka” dofinansowanego z programu Unii Europejskiej, Kultura 2007-2013, EACEA Agency
The book was published with the support of the Culture 2007-2013 Programme
of The European Union by The EACEA Agency
Project Manager: Dr Dariusz Piotr Klimczak PRINCE2
Ambasador Projektu: Prof. Fabrizio Comi de Barandiaran, Agnieszka Żuchowska-Arent
Patroni Projektu: Noemie Fabregue, Corinne Mimran, Anna Hieropolitańska
AKTUAL_Logo_EACEA
 Tucic_szablon  Struganie marzeń
 Autor: Vujica Rešin TUCIĆ
Tłumacz: Agnieszka Żuchowska-Arent et al.
 Rok i miejsce wydania: Kraków 2011
ISBN Wydawcy: Fundacja Instytut Wydawniczy “Maximum”
ISBN Serii  978-83-61714-48-4
ISBN  978-83-61714-52-1
 okładka: miękka/twarda; format B5
 seria: Bałkańska Seria Literacka
 cena: 15,00 PLN + koszty przesyłki
 zamówienie: wypełnij formularz


o Autorze: Vujica Rešin TUCIĆ (19Vujica_Resin_Tucic41-2009) – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli jugosłowiańskiej awangardy poetyckiej lat 70. XX wieku. Z jego nazwiskiem wiąże się szereg przedsięwzięć artystycznych spod znaku dadaizmu, futuryzmu i absurdu. W swojej twórczości inspirował się teoretycznymi pracami Waltera Benjamina, poezją Włodzimierza Majakowskiego  oraz  autorami awangardy XX wieku. Uprawiał poezję dyskursywną, jak też wizualną (nierzadko w formie komiksu). Opublikował siedem tomów poezji: Jaje u čeličnoj ljusci, 1970; San i kritika, 1977; Slovo je puklo, 1978; Prostak u noći, 1979; Reform-grotesk, 1983; Sneg veje, ljubav je večna, 1990; Gnezdo paranoje, pesme, 2007. Ponadto, autor powieści (Strahote podzemlja, 1991), esejów (Hladno čelo, 1983) i prac krytycznych (Vreme fantoma, 2005). Opublikował również wybór poezji (Igrač u svim pravcima, 2001) oraz dzieła zebrane (Struganje mašte, 1991). Śmierć zastała go przy pracy nad antologią poetycką Kolektivni oblak. Pesme o postojanju.

o książce: Autor zasłynął specyficzną techniką pisania wierszy, tzw. wierszem wizualnym uprawianym w formie komiksu. Wielokrotnie stosowany w wierszach rym ma złączyć słowo, obraz i dźwięk w harmonijną całość, w język „zaumny”, pozarozumowy. Tucić odkrył ponadto poezję dyskursywną, charakteryzującą się paradoksami i sprzecznościami, skojarzeniami, swoistą prozaicznością, ale także przywołującą myśli i obrazy na zasadzie programowej ekonomii środków poetyckich, jak też ubóstwa duchowego i uczuciowego (np. wiersze Kurwicę przez kapturnicę; Nie bądź ćwok, naucz się cmok). Zabawa słowem, lapidarne ujęcie prozaicznych sytuacji życiowych i nierzadko sięganie do „bebechów życiowych” (Witkacy) każą poecie tworzyć wiersze z pogranicza codzienności i obsceny, jak w wierszu Poranek: Szczoteczka./Golarka./ Wyścig do WCe./Sporty wodne./Na finiszu mocz!). Wybór wierszy Struganie marzeń zawiera wiersze z tomów: Pamflety, Jajko w stalowej skorupce, Sen i krytyka, Gnojek pośród nocy, Reform-Grotesk.

ikonkaPDFPRZEDMOWA do Bałkańskiej Serii Literackiej

ikonkaPDFSPIS TREŚCI, Vujica R. Tucić, Struganie marzeń

 

Tucic_okladkamystic-ornament